Nawet w dopiero co kupionych ubrankach bytuje sporo bakterii i mikroorganizmów. Przed użyciem koniecznie trzeba je uprać. I najlepiej użyć do tego pozbawionych detergentów delikatnych środków piorących.

Skóra małego dziecka jest niezwykle delikatna. Pozbawiona jeszcze płaszcza lipidowego, jest podatna na podrażnienia, przesuszenia i uczulenia. Podobnie jak skóra niemowlęcia potrzebuje specjalnych kosmetyków do pielęgnacji, tak i jego ubranka wymagają prania w delikatnych środkach hipoalergicznych. Samo pranie też wymaga przestrzegania kilku zasad.

Jak prać ubranka niemowlaka?

Oficjalne zalecenie Instytutu Matki i Dziecka mówi, że odzież oraz wszystkie inne tekstylia, z którymi maluch ma do czynienia (czyli pościel, koszulka i stanik mamy do karmienia, ręczniki, maty, kołderka), powinny być prane osobno od ubrań pozostałych domowników. Co najmniej przez rok do tej czynności należy też używać środka o obniżonej zawartości detergentów w składzie. Przy czym moment, w którym ubranka malucha zaczną być prane razem z odzieżą rodziców jest ustalany indywidualnie – wszystko zależy od skłonności skóry niemowlaka do podrażnień i alergii. Może się więc zdarzyć, że środki ostrożności będą konieczne przez pierwszych kilka lat życia malucha. Prać ubranka malucha trzeba zgodnie z zaleceniami producenta. Biorąc pod uwagę, że wyroby dla najmłodszych są zazwyczaj wykonywane z delikatnych tkanin, nie należy stosować wysokich temperatur – pranie w 30 C lub 40 C w zupełności wystarczy. Natomiast płukanie musi być bardzo dokładne: w niektórych pralkach jest specjalny program dla ubrań najmłodszych, w innych zaś warto ustawić opcję dodatkowego płukania. Konieczne jest także prasowanie – gorące temperatury zabijają zarazki i czynią bawełnę przyjemniejszą w dotyku.

Jaki wybrać środek piorący?

Producenci środków piorących oferują rodzicom duży wybór proszków i płynów do prania. Część z nich ma opakowania, które sugerują, że zawartość jest przeznaczona dla niemowląt. Warto jednak nie kierować się wyłącznie wyglądem, a sprawdzić, czy dany produkt posiada odpowiedni certyfikat lub atest. Produkty, które są tworzone zgodnie z wytycznymi Instytutu Matki i Dziecka. Generalnie istnieje zasada, że im mniejszy jest maluch, tym delikatniejszy powinien być proszek. Dlatego preparaty dla niemowląt nie powinny zawierać wybielaczy, rozjaśniaczy chemicznych, sztucznych barwników i intensywnych substancji aromatyzujących, które mogą podrażniać delikatną skórę niemowlęcia.

Kilka pytań i odpowiedzi

Szeroki wybór środków do prania na rynku sprawia, że u młodych mam czasem się pojawiają pytania i wątpliwości. Jedno z nich dotyczy różnic między płynem a proszkiem. Dla wielu jest to kwestia wyłącznie kosmetyczna. Warto jednak pamiętać o tym, że płyn jest natychmiast gotowy do użycia, proszek natomiast musi uprzednio rozpuścić się w wodzie. Dużo wątpliwości budzi też sprawa prania ręcznego – można czy nie? Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, by ubranka niemowlaka prać samodzielnie, bez użycia pralki. Wówczas należy zwrócić uwagę na to, by płyn do prania lub proszek został dokładnie wypłukany z tkaniny. Zdecydowanie bezpieczniej jednak ustawić w pralce tryb podwójnego płukania tkaniny.

One thought on “W czym prać ubranka niemowlaka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *