Piękna, gładka skóra bez podrażnień to marzenie niemal każdej kobiety. Niestety, źle dobrany sposób depilacji, nieprawidłowa higiena skóry po zabiegu oraz noszenie złej odzieży sprawia, iż na nogach często pojawiają się nieestetyczne ślady mogące przerodzić się w poważniejsze schorzenie skóry. Sposobem na szybkie pozbycie się włosków jest użycie depilatora, który dzięki usuwaniu włosków wraz z cebulką, uwalnia od konieczności codziennego używania maszynek do golenia.

Jaki wybrać depilator?

Wybór depilatora to tak naprawdę bardzo prosta sprawa, jednak podjęcie decyzji o kupnie konkretnego modelu często przysparza bólu głowy. Na sklepowych półkach można znaleźć przynajmniej kilkadziesiąt różnych modeli urządzeń różniących się miedzy sobą sposobem usuwania włosków oraz dodatkowym wyposażeniem. Wyróżnia się dwa rodzaje depilatorów ze względu na rodzaj głowicy: depilator pęsetowy i depilator dyskowy. Ten pierwszy posiada metalowe pęsety w liczbie 20, 24 lub 40 sztuk na głowicy, które mogą obracać się w dwóch prędkościach:, szybszej przeznaczonej do usuwania rzadkiego owłosienia oraz wolniejszej, przeznaczonej dla osób ze stosunkowo grubymi i silnymi włoskami. Depilator dyskowy posiada dwa szybko przesuwające się płyty. Dyski metalowe mogą powodować podrożenia i wystąpienie reakcji alergicznych. Lepsze są dyski ceramiczne, jednak tego rodzaju urządzenia nie można dokupić dodatkowych nakładek, są też droższe niż klasyczny depilator pęsetowy.

Najważniejszym elementem w budowie depilatora jest głowica, pozostałe gadżety takie jak dodatkowe nakładki, szczoteczki czyszczące nasadki, woreczki do przechowywania i tym podobne rzeczy są zbędne przy zabiegu usuwania owłosienia, a ich zawartość w zestawie jedynie zwielokrotnia cenę samego urządzenia. Warto mieć na uwadze, że im więcej różnorodnych dodatków, tym droższa cena urządzenia, które może przekroczyć nawet 500 złotych. Dla młodych dziewczyn i kobiet decydujących się na pierwszy zakup depilatora wystarczy podstawowa wersja. Osoby zaawansowane mogą sięgnąć po droższe wersje ze specjalnymi nakładkami do depilacji części intymnych oraz pach.

Pierwsza depilacja

Gładka cera domowe sposoby

Należy mieć na uwadze fakt, iż pierwszy kontakt z depilatorem nie należy do najprzyjemniejszych. Chociaż włoski są szybko usuwane, a skóra dodatkowo masowana przez specjalne rolki, to sam proces depilacji jest nieprzyjemny. Aby się do niego przygotować, warto najpierw szorstką stroną gąbki kilkakrotnie przejechać pod włos skórę, która ma być poddana zabiegowi. Tuż przed samym przyłożeniem urządzenia do skóry należy schłodzić miejsce przy pomocy kostek lodu zawiniętych w kawałek bawełnianego płótna. Depilator należy ustawić na najwolniejsze obroty i delikatnymi ruchami przesuwać w górę skóry. Wydepilowanie jednej nogi zajmuje około 15 minut.

Nie zawsze za pierwszym razem uda się wyrwać wszystkie włoski z cebulką, dlatego warto usunąć je przy pomocy jednorazowej maszynki. Po zakończeniu depilacji bardzo ważne jest oczyszczenie głowicy pod bieżącą wodą oraz zaaplikowanie środka odkażającego (np. specjalnego spray’u do pielęgnacji depilatorów), co pozwoli zachować czystość urządzenia i zapobiegać ewentualnemu gromadzeniu się bakterii. W ciągu godziny-dwóch po zabiegu skóra jest podrażniona i cała czerwona, dlatego warto sięgnąć po łagodzący balsam do ciała lub specjalny krem przeciwko wrastaniu włosków. Użycie depilatora warto zaplanować na dzień przed ważnym wyjściem. Najbardziej bolesne są początkowe dwa-trzy zabiegi, każde kolejne są przeprowadzane coraz rzadziej, nawet w odstępie 3 tygodni.  

Fakty i mity dotyczące depilatorów

  1. Depilator przyczynia się do powstania zapalenia mieszków włosowych – MIT! Dobrze przeprowadzony zabieg usuwania włosków połączony z zachowaniem odpowiedniej higieny skóry po depilacji nie przyczynia się do częstszego wystąpienia choroby. Może wystąpić ona zarówno u osób używających depilatora, jak i zwykłej maszynki do golenia (co jest częstą zmorą panów). Często to noszenie obcisłych spodni oraz rajstop, pozbawiających skóry dostępu do powietrza sprawia, iż pojawiają się nieestetyczne wrastające włoski oraz w konsekwencji ropne rany.
  2. Depilatory są drogie – MIT! Klasyczne urządzenie bez dodatkowych akcesoriów można nabyć już za niecałe 100 złotych.
  3. Po depilatorze wyrastają mocniejsze włoski – MIT!  Urządzenie usuwa włoski wraz z cebulkami, które po czasie coraz wolniej odrastają, odrastający włosek jest o wiele bardziej cienki i delikatny. Po zabiegu nie ma czerwonych krostek ani czarnych punkcików.
  4. Nie każda kobieta może używać depilatora –FAKT! Osoby posiadające szczególnie wrażliwą skórę oraz tendencję do wrastających włosków mogą mieć problemy z tego typu depilacją. Powinny sięgnąć po pastę cukrową lub pozbyć się nadmiernego owłosienia u kosmetyczki.  Także kobiety szczególnie wrażliwe na ból powinny wybrać inny sposób depilacji ciała.
  5. Nakładka do peelingu zastępuje tradycyjny peeling – MIT! Tego typu nasadka faktycznie dodatkowo zapobiega wrastaniu włosków, jednak nie zastępuje klasycznego peelingu z użyciem kosmetyku i szorstkiej gąbki.

One thought on “Szybki sposób na gładką skórę”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *