W ostatnich latach styl skandynawski coraz częściej gości w naszych mieszkaniach. Co zatem sprawia, że styl ten stał się aż tak popularny w Polsce? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w dzisiejszym poście. Dowiemy się z niego również tego, jakie obowiązkowe elementy powinno zawierać wnętrze, urządzone po skandynawsku.

Dlaczego Polacy kochają styl skandynawski?

Należy przyznać, że wyposażenie wnętrz w modnym niegdyś stylu glamour, wymagało od ich właścicieli dużych nakładów pieniędzy. Kryształowe lampy i ekskluzywne materiały, wykorzystywane do tworzenia mebli w tym stylu, przekraczały możliwości finansowe większości Polaków. Niektórzy jednak decydowali się na tańsze zamienniki takich elementów wyposażenia, które jednak bardzo często wyglądały tandetnie i w znacznym stopniu odbiegały od wytycznych, tkwiących u podstaw stylu glamour. Także nowoczesne, modernistyczne wnętrza – pełne kolorowych mebli na wysoki połysk – nie wszystkim naszym rodakom przypadły do gustu. Wymagały bowiem od domowników ciągłego wycierania mebli, a skrajny minimalizm panujący w takich mieszkaniach sprawiał, że nie czuli się oni w nich jak w prawdziwym domu. I właśnie wtedy pojawiła się ciekawa alternatywa dla poprzednich – kosztownych i zimnych – propozycji dekoratorskich, czyli styl skandynawski, stanowiący połączenie przestronności i funkcjonalności z przytulnością oraz czystością formy. Styl, który przede wszystkim jest uniwersalny i nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych, do uzyskania spektakularnych efektów w urządzonych tak mieszkaniach.

Styl skandynawski – czym się charakteryzuje?

We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim dominują takie barwy jak: jak biele, szarości i brązy. Niemniej, warto zauważyć, że trend ten wcale nie wymaga rezygnacji z pozostałych kolorów, powinny one jednak występować raczej w stonowanych i naturalnych odcieniach oraz nie stanowić zbyt dużej konkurencji dla bieli. Meble w tym stylu są natomiast proste w swojej formie, a przede wszystkim posiadają wartość użytkową. Mogą one być również bardzo stare. Do aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim, wykorzystuje się głównie elementy naturalne (z drewna, lnu, bawełny). Podłogi w mieszkaniach skandynawskich zwykle wykonane są zatem z drewna, które bejcuje się białą farbą lub pozostawia w jego naturalnym odcieniu. Styl skandynawski to także jasne i przestronne wnętrza, w których nie ma miejsca na zasłaniające okna firany. Odpowiednie dla tego stylu są natomiast okna otwarte lub wyposażone jedynie w rolety rzymskie, a czasem również w bawełniane zasłony. Elementy stylu skandynawskiego doskonale konotują również z innymi popularnymi trendami, zaczerpniętymi na przykład z wnętrz loftowych (jak surowa cegła na ścianie). Aby dokładniej poznać styl skandynawski, zobaczmy kilka fotografii, które prezentują pomieszczenia urządzone zgodnie z tym trendem.

One thought on “Styl skandynawski – dlaczego jest tak popularny?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *