Bielone domki na wyspie Santorini oraz malownicze greckie wioski i miasteczka – osnute słońcem i winoroślą – z pewnością przywodzą nam na myśl uczucie spokoju, czystości i błogiego wypoczynku. Jeśli należymy do szczęśliwych posiadaczek własnego ogrodu, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy wprowadziły do niego elementy, które nadadzą mu południowego klimatu, idealnie komponującego się z letnim leniuchowaniem. Jak zatem zaaranżować swój własny grecki ogród?

Styl grecki

Na początku warto zadać sobie zasadnicze pytanie: czym w zasadzie wyróżnia się styl grecki w architekturze i sposobie dekorowania wnętrz? Do istotnych elementów składających się na grecką stylistykę, zaliczają się: bielone ściany o nierównej strukturze, niebieskie okna, drzwi i okiennice, naturalne materiały (glina, drewno, kamień, marmur, len i żelazo), proste w formie i funkcjonalne meble, a także ceramiczne dodatki (zdobione kwiatami i mozaikami).

Ogród z greckimi inspiracjami

Dokładne odwzorowanie typowo greckiego domu i ogrodu w polskiej rzeczywistości, nie zawsze może być możliwe, a przede wszystkim gustowne.

Grecki ogród

Aby uniknąć efektu sztuczności i tandety, warto mieć poszanowanie dla stylistyki zamieszkiwanego przez nas regionu oraz umiejętnie łączyć ze sobą elementy stylu rodzimego i południowego. Na przykład, greckie patio możemy zastąpić zadaszonym tarasem, wzbogaconym o kamienną posadzkę, bielone ściany i błękitne okiennice (rozwiązanie to sprawdzi się w domach o charakterze rustykalnym). Z kolei meble, które pojawią się w naszym ogrodzie, powinny być surowe w swojej formie i najlepiej, by były pomalowane na biały lub niebieski kolor.

Jak urządzić ogród w stylu greckim

Blat tarasowego stolika warto ozdobić mozaiką z resztek kafli, co nada mu prawdziwie południowego charakteru. Nasz grecki ogród możemy także uzupełnić wiklinowymi dodatkami, biało-niebieskimi poduszkami, prostymi, białymi latarenkami (w kształcie czworokąta), pergolami porośniętymi winoroślą oraz glinianymi dzbanami i doniczkami z kwiatami, postawionymi na stopniach schodów wejściowych, na tarasie lub wzdłuż ogrodowych alejek.

Ogród inspirowany stylem greckim to doskonałe miejsce do wypoczynku. Wyróżnia się on wykorzystaniem naturalnych materiałów oraz takich kolorów jak: biel i błękit. Doskonałym uzupełnieniem dla pieczołowicie dobranych dodatków, okażą się także odpowiednie rośliny: winorośl, tuje – będące kuzynkami południowoeuropejskich cyprysów – i ukwiecone krzewy. Aranżując grecki ogród, musimy przede wszystkim pamiętać o tym, by współgrał on indywidualnym rysem miejsca, w którym mieszkamy.

Ogród w stylu greckim

ogród w stylu greckim

Taras w stylu greckim

One thought on “Grecki ogród – Stwórz swój własny.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *