Jeżeli zastanawiasz się, jaką formę zakupu samochodu firmowego wybrać, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. I choć lokalne polskie prawo umożliwia użytkowanie własnego samochodu w celach służbowych, a przy okazji korzystniejsze odliczanie kosztów, to w praktyce najczęściej wychodzi, że kupno służbowego samochodu jest znacznie bardziej korzystne. W tym artykule poradnikowym podpowiadamy, jak wybrać samochód dla firmy.

Wybieramy konkretny model

Wbrew pozorom, kupno auta do firmy nie jest wcale takie łatwe, jak to mogłoby się wydawać. Po pierwsze, w porównaniu z zakupem auta prywatnego mamy do wyboru nieco więcej form finansowania, jak choćby leasing. A co do wyboru konkretnego modelu, to tak naprawdę liczą się tu nieco inne czynniki niż w przypadku aut do własnego użytkowania. Przykładowo, jeżeli kupujesz auto firmowe, to niemal oczywistym jest, że będziesz za jego kierownicą pokonywać nieco wyższe niż przeciętnie przebiegi. Z tego powodu, zdecydowanie polecamy wybór modelu, który zapewni odpowiednią niezawodność i będzie na tyle bezproblemowy, że przez ten czas nie będzie stał ciągle w warsztatach!

A może prywatne?

Jest sporo osób, według których zakup oddzielnego samochodu dla firmy  nie ma najmniejszego sensu, gdyż w świetle polskiego prawa można śmiało dopisać prywatne auto do majątku przedsiębiorstwa. Dzięki takiemu działaniu, można rzeczywiście odliczyć VAT, lecz amortyzacja przebiegnie tylko w sposób częściowy. W praktyce wygląda to tak, że musimy prowadzić wyjątkowo szczegółową dokumentację użytkowania auta, która sprowadza się wręcz do tego, że rozliczamy się z wszystkich kilometrów, które przejedziemy! Co tu dużo mówić, jest to raczej mało korzystna forma finansowania zakupu samochodu dla firmy. Jedyną sytuacją, w której rzeczywiście taki zakup mógłby mieć sens byłby moment, gdy firma nie jest w stanie zdobyć źródła finansowania na zakup nowego samochodu, a jednocześnie szybko potrzebuje kolejnego środka transportu.

Wybieramy formę finansowania

Nie jest przecież wcale tak, że przedsiębiorca idzie do salonu danej marki, uprzednio wypłacając z bankomatu konkretną sumę. I choć kupno auta za gotówkę ciągle się zdarza, to jednak w polskich realiach najlepiej sprawdzi się leasing, ewentualnie kredyt. Pokrótce omówimy oba te rozwiązania! Po pierwsze, leasing to tak naprawdę dzierżawa danego samochodu – nie jesteśmy jego właścicielami, więc przez pewien określony czas nie możemy go sprzedać. W tym przypadku, firma sprzedająca samochód dokonuje na swój sposób odpłatnego przekazania prawa do korzystania z niego. Jak jednak pokazuje kalkulator leasingowy, takie działanie może się firmie zwyczajnie opłacić! Przykładowo, nie musimy martwić się o dopełnienie jakichkolwiek formalności, gdyż wszystko załatwia za nas firma leasingowa. Do naszych obowiązków należy jedynie dbałość o serwis samochodu, który jest warunkiem otrzymania leasingu, a także o regularne spłacanie rat leasingowych. I jeszcze jedno – po kilku latach, gdy auto już się zamortyzuje, możemy je korzystnie sprzedać firmie leasingowej lub przejąć na własność za równie dobrą cenę. Dodatkowo, firmy leasingowe kuszą potencjalnych nabywców różnego rodzaju bonusami, jak karty paliwowe z ogromnymi zniżkami na stacjach czy atrakcyjne oferty ubezpieczeniowe. Nie musimy już chyba wspominać o tym, że często bywa tak, że leasingodawca pokrywa wszystkie koszty obsługi serwisowej auta w okresie trwania umowy? W świetle tych faktów, kredyt który raczej trudno uzyskać, jawi się jako o wiele mniej korzystna forma finansowania zakupu auta do firmy.

One thought on “Samochód osobowy w kosztach firmy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *