Od kosztów firmy można odliczyć zarówno środki trwałe, np. urządzenia biurowe, meble, samochody, jak i mniej oczywiste wartości prawne i niematerialne. W tym artykule zastanowimy się nad możliwością wpisania pożyczki oraz kredytów w koszty uzyskania przychodu.

W kosztach działalności tylko odsetki
Polacy chętnie i często korzystają z pożyczek, to popularny sposób na podreperowanie budżetu, spłatę należności czy sfinansowanie bieżących potrzeb. Ważną informacją dla przedsiębiorców jest to, że pożyczkę można wpisać w koszty prowadzenia firmy, a dokładniej odsetki od zaciągniętej pożyczki. Kosztem prowadzonej działalności nie może być całkowita kwota pożyczki, ani jej raty. Od kosztów działalności można odpisać jedynie wysokość odsetek i to dopiero wtedy, gdy pożyczka zostanie spłacona. Jak zawsze z przypadku rozliczania kosztów firmy, ważne jest odpowiednie udokumentowanie, że pożyczka została przeznaczona na cele prowadzonego biznesu.

Kredyt hipoteczny i konsumpcyjny mogą znaleźć się w kosztach
Wysokość odsetek może obniżyć podatek także w przypadku kredytu hipotecznego. Jest to możliwe pod warunkiem, że przynajmniej część nieruchomości jest zaadaptowana na użytek firmy. Wysokość odsetek jest wtedy proporcjonalna do zajmowanej powierzchni. Kredyt konsumpcyjny dla osób fizycznych na cele firmy również daje możliwość wpisania odsetek w koszty działalności. Ich wysokość musi być proporcjonalna do wniesionego kapitału.

One thought on “Pożyczka a koszty uzyskania przychodu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *