Rodzicielstwo ma wiele plusów, choć nie ukrywam, że bywa nie lada wyzwaniem. Wraz z nadejściem słonecznych i coraz dłuższych dni, niekwestionowaną radością z „posiadania” dziecka jest możliwość wspólnych zabaw. Przyznaję, że uwielbiam bawić się z moją córką, na co niebagatelny wpływ ma jej żywe zainteresowanie rozrywkami z czasów mojego dzieciństwa.

Doceniamy dawne zabawy podwórkowe
Kiedyś dzieciaki nie przesiadywały przed komputerami, nie miały smartfonów, nie wpatrywały się godzinami w ekran telewizora. Kontakty, przyjaźnie i zabawy miały miejsce w „realu”, a piaskownicy i trzepaka nie zastępował skype czy facebook. Oczywiście nie mam planów zawracania Wisły kijem czy świata w rozwoju cywilizacyjnym. Niemniej jednak z ogromną radością stwierdzam, że moja córka bardzo chętnie bawi się w gry z „moich czasów”. Zarówno w naszym, rodzicielskim towarzystwie, jak i wśród koleżanek i kolegów, których zaraża entuzjastycznym podejściem do gry w klasy, gumę, kapsle czy turniejów na skakankę.

Poskaczmy w gumę!
Jedną z moich absolutnie ulubionych rozrywek była oczywiście gra w gumę. Co ciekawe słyszałam niedawno, że ta zabawa przeżywa właśnie mały renesans i grywają w nią nie tylko kilkuletnie dziewczynki. Jak większość rozrywek sprzed lat, gra w gumę nie wymaga większych wydatków ani specjalnych warunków. Wystarczy płaska powierzchnia (podwórko, boisko, alejka w parku czy sala gimnastyczna), kilka metrów gumy pasmanteryjnej oraz chętni zawodnicy. Najlepiej jeśli jest ich co najmniej troje – dwie osoby stają w gumie, jedna skacze. Gra ma oczywiście swoje zasady i nazewnictwo. Skacze się odpowiednią techniką, odpowiednie figury – od tzw. jedynek do dziesiątek oraz męczko (wszystko bez przerwy). Zawodnik skacze na różnych poziomach wysokości gumy (kostki, kolanka, uda, pas) aż do skuchy (pomyłka, niezaliczona figura). Jako dziecko byłam naprawdę mistrzynią, dziś widzę, że gra wymaga nie lada kondycji.

Gra w klasy ma klasę
Klasykiem gatunku jest oczywiście gra w klasy, w którą grywała zapewne jeszcze moja mama. Najpierw rysujemy doskonale znany wszystkim schemat 8 klas (tzw. chłopka). W trakcie gry każdy zawodnik musi przejść (przeskakać) przez wszystkie 8 pól (klas, bo przecież kiedyś szkoła podstawowa była ośmioklasowa). Należy też umiejętnie rzucać szkiełko w konkretne pola i jak najdłużej utrzymywać się na jednej nodze. Uczestnik wrzuca szkiełko w „pierwszą klasę” i na jednej nodze wskakuje w pole. I tak dalej – rzuca szkiełko, przeskakuje resztę pól i wyskakuje na zewnątrz zaliczając tak wszystkie osiem pól. W ramiona wskakuje się obunóż, w drodze do celu i z powrotem. Do „głowy” wskakujemy też na dwóch nogach, wykonujemy obrót w i skaczemy z powrotem. W tej grze skucha to np. wrzucenie szkiełka w nieodpowiednie pole lub na linię oraz nieutrzymanie się na jednej nodze lub wskoczenie na linię. Jak widać za moich czasów skakanie było niezawodnym sposobem na dobrą zabawę.

Zabawa z Babą Jagą
Zgrana ekipa na podwórku bawiła się również w „Raz, dwa trzy Baba Jaga patrzy”. Do tej zabawy potrzebnych będzie co najmniej 4 zawodników. Spośród nich wybieramy Babę Jagę, która ustawia się twarzą do ściany, tyłem do reszty dzieci, które stają w jednym rzędzie obok siebie, ok. 15 metrów od Baba jagi. Ta zaś wypowiada do ściany magiczne zdanie „Raz, dwa trzy Baba Jaga patrzy!” i szybko się odwraca. Dzieci mogą biec w kierunku Baby Jagi dopóki mówi i jest odwrócona tyłem, a potem muszą wręcz znieruchomieć. Baba Jaga uważnie lustruje zawodników i jeśli któryś z nich się poruszy, musi wrócić na start. Po chwili Baba Jaga odwraca się znów twarzą do ściany i powtarza formułkę. Runda zabawy kończy się, kiedy pierwsza osoba dobiegnie do ściany. W następnej kolejce zwycięzca zostaje Babą Jagą.

Oczywiście gier i zabaw podwórkowych jest mnóstwo, zapewne ja nie wszystkie znam. Cieszę się jednak, że moja rezolutna dziewięciolatka chętnie odchodzi od komputera (z którego również umiejętnie korzysta), z radością bawi się, skacze i biega.

One thought on “Podwórkowe gry i zabawy z dzieciństwa”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *