Co dziesiąty respondent sondażu SW Research dla „Newsweeka” wskazał kota jako zwierzę, które jest najlepszym przyjacielem człowieka. Co ciekawe kota za przyjaciela uważają głównie kobiety, osoby młode, mieszkające w większym mieście. Jak przygotować siebie i dom na kociego pupila?

O kotach znajdziemy wiele historii, mitów oraz opowieści. Najczęściej kojarzone są z czarną magią, czarownicami i nieszczęściem. Oceniane jako samotnicy, przywiązującym się do człowieka jedynie ze względu na pełną miskę i ciepły koc. Jaka jest prawda? Czy koty chodzą jedynie własnymi ścieżkami? Dlaczego to właśnie kobiety potrafią je najlepiej zrozumieć?

Samotnik czy przyjaciel?

Choć o kotach krąży wiele historii nikt nie zaprzeczy, że są to zwierzęta niezwykle wdzięczne, milutkie w dotyku i ciepłe. Zanim jednak z entuzjazmem stwierdzimy, że chcemy mieć kota warto zastanowić się nad konsekwencjami posiadania zwierzaka w domu. Często towarzyszy im opinia samotników, jednak koty potrzebują uwagi tak samo jak psy. Nie możemy zostawić ich samych w domu na dłużej, musimy zadbać o pożywne posiłki, akcesoria do ostrzenia pazurków i zabawy, przysmaki dla kota oraz poświęcać czas na zabawę. Pomimo tego, że koty nie są wymagające, nie trzeba wychodzić z nimi na spacery, a większość czasu przesypiają to należy poświęcić im swój czas i zapewnić odpowiednie warunki do życia. Jako „współlokatorzy” będziemy musieli zaakceptować też kocie zwyczaje, rytuały oraz tryb funkcjonowania. Kot z pewnością odwdzięczy się za okazane uczucie i szacunek, ale to on zdecyduje o tym, kiedy przyjść do nas.

Trenowanie pupila

Koty potrafią okazywać uczucia i chętnie to robią, o ile ich do tego nie zmuszamy. Uczą się swojego imienia i na jego dźwięk przybiegają do nas. Uwielbiają się przytulać, ocierać i mruczeć nam do ucha. A dla właścicieli nie ma nic lepszego niż „koci grzejnik” na kolanach lub w nogach, zwłaszcza podczas zimowych wieczorów. Koty okazują też uczucia interesownie, czyli wtedy gdy usłyszą otwierającą się saszetkę lub puszkę z karmą dla kotów. Koty uwielbiają też zabawę zarówno tą samodzielną, jak i z nami. Podczas harców potrafią znaleźć sobie obiekt do zabawy oraz bez problemu zajmą się sobą, np. biegając za własnym ogonem. My możemy podrzucać im atrakcyjne zabawki – piszczącą mysz, kłębek wełny czy małą piłeczkę.

Kocia wyprawka

Kot w domu to nie tylko przytulanie i zabawa, to także obowiązek. Nie jest to zwierze wymagające, ale kiedy zdecydujemy się na kota musimy wyposażyć go w kilka niezbędnych akcesoriów. Do podstawowych sprzętów należą, m.in.: kuweta, miski na jedzenie i picie, drapak, transporter, ewentualne legowisko lub kocyk, a także łopatka i żwirek do kuwety oraz karma dla kotów (a także przysmaki dla kota). Przydadzą się też zabawki lub przedmioty do zabawy. Pamiętajmy także o przygotowaniu mieszkania lub domu – zabezpieczeniu balkonu i okien, zwłaszcza jeśli mieszkamy wysoko w bloku. Warto zwrócić uwagę także na sprzęty typu gorące grzejniki, żelazka, ciężkie przedmioty, które można zsunąć z szafek. Zanim kot pojawi się w domu sprawdźmy też czy nie ma w nim niebezpiecznych roślin.

Ulubione i pożywne smakołyki

Jeśli przygarniamy kotka ze schroniska na początku dobrze jest powoli wprowadzać nową karmę dla kotów, np. poprzez mieszanie jej ze wcześniejszą. Jeśli zwierzak pojawia się w domu nagle możemy jak najszybciej przyzwyczajać go do nowej diety. Pamiętajmy, aby podawać kotu jedynie przeznaczoną dla niego karmę, a nie domowe resztki z obiadu. Kotek powinien mieć także zawsze dostęp do świeżej, czystej wody. Nie zapominamy także o przysmakach dla kota, mogą to być specjalne kocie łakocie lub pyszne musy lub pasztety.

Pierwsze chwile razem

Nowy dom może okazać się dla mruczka przerażający, dlatego najważniejsze co powinniśmy zrobić na samym początku to dać kotu czas. Pozwólmy mu obejść mieszkanie, obwąchać, zapoznać się z każdym zakamarkiem. Nie wyciągajmy go na siłę z kryjówki, jeśli jest przestraszony. Po pojawieniu się w domu najpierw pokażmy mu, gdzie znajduje się kuweta oraz miejsce na miskę z jedzeniem. Zostawmy w niej jakiś przysmak dla kota, a pewnie nie zostanie w ukryciu zbyt długo. Koty szybko się uczą i nawet po dłuższym czasie znajdą drogę do jedzenia lub kuwety. Pamiętajmy, że mruczki to bardzo zadbane i czyste zwierzęta. Nie wchodzi zatem w grę ustawienie miski z jedzeniem obok kuwety. Tą ostatnią najlepiej trzymać w naszej łazience z zawsze uchylonymi drzwiami, umożliwiającymi swobodne wchodzenie i wychodzenie kota.

Kilka ważnych rad

Warto wiedzieć, że kota nie da się wytresować, można go nauczyć kilku zachowań, ale nie jest to zwierzę tak posłuszne i podporządkowane człowiekowi, jak pies. Koty potrafią reagować na swoje imię, uczą się także czego im nie wolno, jednak nie oczekujmy od nich zbyt wiele. Kotów nie należy do niczego zmuszać, na siłę sadzać na kolanach, głaskać czy ciągnąć za ogon. Mruczki żyją długo, prawidłowo pielęgnowane i karmione wysokiej jakości karmą dla kotów, a także otoczone troską i miłością potrafią żyć nawet 20 lat. Warto o tym pamiętać przymierzając się, np. do podarowania kota w prezencie. Kot, nawet domowy, powinien być regularnie szczepiony, nawet jeśli nie wychodzi z domu oraz odrobaczany. Dorosłego mruczka najlepiej wykastrować/wysterylizować. Pamiętajmy, że koty nie są samotnikami i nie mogą siedzieć same w domu kilkanaście godzin na dobę. Potrzebują towarzystwa ludzi lub innych zwierząt. Dużą część czasu przesypiają, potrzebuje jednak także ruchu i zabawy. Ważna uwaga dotyczy też sierści – koty ją gubią, dlatego musimy przygotować się na częste odkurzanie. Weź też pod uwagę, że będziesz gdzieś wyjeżdżać. Zawczasu upewnij się, że będziesz mieć z kim zostawić mruczka podczas swojej nieobecności.

One thought on “Kot – najlepszy przyjaciel… kobiety”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *