Kolkę u niemowlęcia można rozpoznać po napadowym płaczu, który nie daje się ukoić. Dziecko może również się prężyć, gwałtownie podkurczać nóżki, a jego brzuszek jest twardy i wyraźnie powiększony. Ataki kolki u noworodków pojawiają się niespodziewanie i mogą trwać nawet kilka godzin. Co to jest kolka niemowlęca? Skąd się bierze? W jaki sposób możemy pomóc maluchowi?

Dlaczego dzieci cierpią na kolkę?

Kolki niemowlęce zaczynają się zwykle około 3 tygodnia życia dziecka i kończą w 5 miesiącu życia. Ich charakterystyczną cechą jest napadowy i niedający się ukoić płacz lub krzyk dziecka, pomimo zaspokojenia wszystkich jego podstawowych potrzeb. Najsilniejsze napady występują zwykle między 6 a 8 tygodniem życia. Na tę dolegliwość cierpią dzieci karmione zarówno piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Aby stwierdzić, że zachowanie naszego malucha to kolka, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Po pierwsze płacz dziecka w ciągu całej doby musi wynosić w sumie minimum 3 godziny. Po drugie niepokój dziecka występuje minimum 3 razy w tygodniu. Po trzecie dolegliwości pojawiają się zwykle w godzinach popołudniowych lub wieczornych.

Kolka nie jest chorobą. To naturalnie występujące zaburzenie, które mija samoistnie. Nie wynika z zaniedbania ani nie jest winą rodziców. Pojawia się u zdrowego dziecka, które jest najedzone i nie jest przegrzane. Pomimo wielu lat badań nadal nie jest wiadome, skąd biorą się kolki u maluchów. Istnieje wiele hipotez. Jedną z nich jest nadmierne gromadzenie się gazu w przewodzie pokarmowym lub zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego prowadzące do bolesnych skurczów jelit. Przyczyną tego stanu rzeczy jest niedojrzałość przewodu pokarmowego dziecka, dlatego z czasem dolegliwości mijają. Inni szukają przyczyny w nieprawidłowym kontakcie emocjonalnym rodzica z dzieckiem, który ma powodować nadmierny płacz. Wspomina się również o nieprawidłowej technice karmienia, nietolerancji pokarmowej, przejadaniu się, łykaniu powietrza podczas jedzenia lub nadwrażliwości na niektóre pokarmy spożywane przez mamę karmiącą piersią. Silny płacz może również wynikać z niedojrzałości układu nerwowego malucha, dla którego nadmiar bodźców lub zdenerwowanie rodziców może być sytuacją nie do zniesienia.

Kiedy należy wybrać się do lekarza?

Wielu rodziców, którzy obawiają się, że ich pociecha cierpi z powodu kolki, od razu biegnie do apteki po środki przeciwko kolce. To częsty błąd. Jeśli podejrzewamy u niemowlęcia tę przypadłość, warto najpierw wybrać się do lekarza. Pediatra po zbadaniu malucha stwierdzi, czy na pewno cierpi na kolkę. Podobne objawy mogą dawać również inne choroby. Jeśli lekarz będzie podejrzewał inne schorzenie, zleci wykonanie badań laboratoryjnych. Jeżeli wyniki badań będą prawidłowe, pediatra poleci bezpieczne leki na kolkę.

Natomiast jeśli zauważymy u dziecka inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej pojechać do lekarza. Gorączka, wymioty, biegunka, krew w stolcu, drgawki lub zmniejszenie przyrostu ciała nie są objawami kolki. Mogą natomiast świadczyć o groźnych chorobach np. niedrożności jelit, infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Jeśli na dodatek dziecko w widoczny i nagły sposób zmieniło swoje zachowanie, to nie ma na co czekać – wizyta u pediatry nas nie ominie.

Kolki u dzieci – jak sobie z nimi radzić?

Niestety nie istnieje skuteczny środek, który całkowicie eliminuje kolki. Przykre objawy tej dolegliwości można jedynie osłabiać. Kolka z czasem mija samoistnie i często trzeba po prostu przeczekać ten trudny moment. Aby ułatwić dziecku przetrwanie tygodni z kolką, możemy zastosować domowe metody. Jeśli maluch robi się niespokojny, ograniczmy nadmierną ilość bodźców z otoczenia – pogaśmy światła, wyłączmy muzykę, nie zapraszajmy w tym czasie gości. Sprawdźmy, czy dziecko nie jest przegrzane. Zadbajmy o to, by okazywać niemowlęciu dużo czułości i trzymać je blisko siebie. Możemy również wykonać delikatny masaż brzuszka lub pleców, przyłożyć dziecku do brzucha ciepły termofor lub spokojnie kołysać maleństwo.

Jeśli te sposoby nie pomogły, warto rozważyć zmianę sposobu żywienia dziecka. Dobrze jest również wyeliminować z diety matki karmiącej produkty, które mogą potencjalnie alergizować (nabiał, jaja kurze, pszenicę, ryby, soję i orzechy). Takie próby powinny trwać około tygodnia. Jeśli zmiany w diecie mamy i dziecka nie przyniosły spodziewanych rezultatów, należy powrócić do wcześniejszej diety. Wszystkie zmiany w diecie dziecka warto skonsultować z lekarzem. Dobrym pomysłem jest podawanie maluchowi preparatów probiotycznych zawierających szczep Lactobacillus reuteri. Skuteczne bywają również herbatki ziołowe zawierające koper, miętę i cukier. Nie stosujmy natomiast żadnych przypadkowych leków, których skuteczności nigdy nie oceniono. Jeśli mamy wątpliwości, czy zastosować dany preparat należy zapytać o to swojego pediatrę.

Jak zapobiegać kolkom? Czy to możliwe?

Czy kolkom da się zapobiegać? Niestety nie ma żadnej gwarancji, że jakiekolwiek sposoby na pewno uchronią naszego malucha przed tą przykrą dolegliwością. Istnieje jednak szansa, że zastosowanie się do poniższych rad może pomóc dziecku. Dlatego warto jak najczęściej kłaść niemowlę na brzuchu, przytulać i okazywać czułość. Ograniczmy dziecku ilość wrażeń w ciągu dnia, aby wieczorem nie było nadmiernie pobudzone.

Jeśli maluch jest karmiony piersią, zawsze zwracajmy uwagę na to, by dobrze się przyssał do brodawki i nie łykał powietrza. Dieta mamy również ma znaczenie – powinna być lekkostrawna i pełnowartościowa. W przypadku, gdy niemowlę jest karmione mlekiem modyfikowanym, zadbajmy, by jedzenie było przygotowywane zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Stosujmy również smoczki dobrej jakości, dostosowane do wieku malucha i regularnie wymieniajmy je na nowe. Bez względu na to, jaką dietę wybierzemy dla naszego dziecka, dbajmy o to, by zawsze mu się odbiło po jedzeniu.


One thought on “Kolka u niemowląt – skąd się bierze?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *