Infekcje u dziecka zawsze wiążą się z objawami, które bywają naprawdę uciążliwe, nawet jeśli mamy do czynienia z lekkim przeziębieniem. Katar czy kaszel u dzieci to problemy ze swobodnym oddychaniem, spokojnym snem. Dlatego każdy rodzic wie, że skuteczne sposoby łagodzenia takich dolegliwości są na wagę złota.

Kaszel u dzieci – rodzaje i specyfika

Jednym z objawów, który praktycznie zawsze idzie w parze z infekcją, przeziębieniem czy grypą, jest kaszel. Jest szczególnie trudnym objawem w przypadku najmłodszych dzieci – niemowlęta nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego odruchu kaszlowego, a zatem zalegająca wydzielina czy podrażnione gardło są dla nich bardzo uciążliwe. Dlatego trzeba wiedzieć jak najwięcej na temat kaszlu u dzieci, odróżnić rodzaje, typy i dopasować skuteczne środki oraz metody łagodzenia i leczenia.

Główny podział determinujący środki zaradcze mówi o kaszlu suchym i mokrym. Podstawą leczenia jest odróżnienie i zastosowanie odpowiednich metod. Jeśli chodzi o typy kaszlu wyróżnia się również:

 • kaszel krztuszący – najczęściej na tle wirusowym dolnych dróg oddechowych
 • kaszel szczekający – męczący, kaszlnięcia seriami, bardzo często pojawia się w nocy, co zakłóca spokojny sen dziecka, może być związany ze stanem zapalnym krtani,
 • kaszel napadowy – często wynika z alergii, bywa poprzedzony atakiem kichania, łzawieniem
 • kaszel gwałtowny – związany np. z zachłyśnięciem, zakrztuszeniem, koniecznie trzeba ułatwiać odkrztuszenie, wykasłanie, ewentualnie zgłosić się do szpitala

Kaszel mokry i kaszel suchy

Najważniejsze w skutecznym leczeniu jest jednak odróżnienie kaszlu mokrego od suchego. Dopiero wtedy można zastosować odpowiednie leki, metody domowe itp. Tak naprawdę to, co efektywne na suchy kaszel u dzieci może zaszkodzić przy kaszlu mokrym. Dlatego niezbędna jest stosowna wiedza.

Suchy kaszel charakteryzuje się:

 • nieprzyjemnym bolesnym łaskotaniem w gardle prowokującym odruch kaszlowy,
 • drapaniem w obrębie dróg oddechowych,
 • suchością w gardle,
 • brakiem wydzieliny przy odkrztuszaniu,
 • nasileniem kaszlu w nocy
 • suchym, głuchym brzmieniem.

Z reguły suchy kaszel pojawia się na początku infekcji, w jej przebiegu przechodzi w kaszel mokry. Może również powrócić na koniec choroby i męczyć małego pacjenta nawet po ustaniu innych objawów i wyzdrowieniu.

Mokry kaszel u dzieci, słusznie zwany produktywnym, wygląda i brzmi zupełnie inaczej:

 • w drogach oddechowych jest lepki śluz odkrztuszany w czasie kaszlu,
 • dziecko ma chrapiący oddech,
 • można odczuwać „ciężar” zalegającej wydzieliny,
 • kaszel najczęściej nasila się rano.

A dlaczego kaszel mokry jest znany również jako produktywny? Otóż wraz z odruchem kaszlowym, który „wymiata” z dróg oddechowych zalegający śluz, usuwa się z nich wszelkie zanieczyszczenia, bakterie, wirusy itp. A zatem tak naprawdę kaszel mokry można uznać za sojusznika w walce z infekcją. Nie zmienia to oczywiście faktu, że trzeba go skutecznie potraktować odpowiednimi lekami i metodami, łagodzić oraz ułatwiać odkrztuszenie gęstej i lepkiej wydzieliny.

Jak sobie radzić z kaszlem u dziecka?

Jak widać dla zastosowania właściwych środków wręcz niezbędne jest określenie rodzaju kaszlu. Sposoby i środki na kaszel u dzieci nie są wówczas żadną wiedzą tajemną.

Jeśli chodzi o kaszel suchy należy przede wszystkim hamować odruch kaszlowy i łagodzić bolesne, wrażliwe gardło. Ten rodzaj kaszlu nie jest nam bowiem do niczego potrzebny, mało tego dodatkowo pobudza kasłanie, podrażnia drogi oddechowe i utrudnia spokojny sen. Dlatego skuteczne środki stosujemy na noc, mają wyciszyć kaszel, zregenerować podrażnione gardło. Podaje się wówczas np. syropy na bazie dextromethorphanu. Maluchom można również dać na noc trochę naturalnego miodu. Najważniejsze jest tu powstrzymanie bolesnego obciążającego kaszlu.

Inaczej postępujemy w przypadku mokrego kaszlu. Ze względu na jego produktywność i oczyszczające działanie nie należy go powstrzymywać. Zastosowane leki i środki mają za zadanie:

 • rozrzedzać wydzielinę, zmniejszać jej lepkość, co ułatwia odkasływanie
 • łagodzić odruch kaszlowy, który bywa bardzo gwałtowny

Różnice w leczeniu widać także w  dawkowaniu i podawaniu skutecznych  preparatów – zalecane tabletki i syropy mukolityczne dziecko powinno przyjąć najpóźniej do godz. 17:00-18:00, ponieważ stymulują one odruch kaszlowy i odkrztuszanie. Nasilenie kaszlu mogłoby poważnie zakłócić sen małego pacjenta. W przypadku kaszlu mokrego sprawdzają się również domowe inhalacje. Można je zastosować jako metodę nawilżenia dróg oddechowych albo efektywne podanie leków mukolitycznych lub olejków eterycznych. Przy kaszlu mokrym nie zapominajmy o oklepywaniu, które jest wręcz niezbędne w przypadku niemowląt. Umożliwia usunięcie zalegającej wydzieliny i poprawia ukrwienie w płucach wspomagając działanie leków.

Zarówno przy mokrym, jak i suchym kaszlu trzeba dużo pić, nawilżanie dróg oddechowych wspomaga też odpowiednia temperatura i nawilżenie powietrza w pokoju, w którym przebywa dziecko.

Poza domowymi sposobami są oczywiście również leki na kaszel u dzieci. Należy również pamiętać o tym, że kaszel u dzieci pojawia się nawet w przebiegu łagodnych infekcji, które można wyleczyć w domu. Niemniej jednak może także oznaczać poważniejsze schorzenia, łącznie z zapaleniami dolnych dróg oddechowych czy tchawicy. Dlatego zawsze czujnie obserwujmy małego pacjenta i w razie czego skonsultujmy się lekarzem.


One thought on “Kaszel u dzieci – charakterystyka i leczenie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *