Depilacja IPL, nazywana także fotodepilacją, to jedna z najnowocześniejszych i najpopularniejszych metod usuwanie zbędnego owłosienia. Co warto wiedzieć na jej temat?

Jak działa depilator światłem?

Depilacja IPL (depilator na światło) to metoda, która wykorzystuje światło o wysokiej energii emitowane przez stworzone specjalnie źródło. Światło to jest pochłaniane przez zawarty wewnątrz włosa barwnik, który odpowiada za jego kolor, co przyczynia się do zamiany energii świetlnej na cieplną. Powstałe w ten sposób światło uszkadza mieszek włosowy zapobiegając ponownemu odrastaniu włosów.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że opisywana technika depilacji działa wyłącznie na włosy znajdujące się w anagenie, czyli aktywnej fazie wzrostu. W związku z tym, niezbędne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu.

Zalety fotodepilacji

Największym plusem depilatorów światłem jest fakt, że umożliwiają one uzyskanie trwałych rezultatów. Zabieg ten jest także bezbolesny, co docenią w szczególności posiadacze wrażliwej i delikatnej skóry. W ostatnim czasie na rynku pojawił się szereg różnego rodzaju urządzeń pozwalających na wykonanie depilacji IPL w domowym zaciszu, co znacznie obniża koszty depilacji.

Osoby, które po zabiegach z użyciem maszynki do golenia, wosków, pianek czy tradycyjnych depilatorów cierpią z powodu wrastających włosków i podrażnień skóry, w przypadku fotodepilacji nie muszą się obawiać tego typu powikłań. Depilacja IPL umożliwia redukcję, a niekiedy nawet całkowite usunięcie stanów zapalnych skóry i pozapalnych przebarwień będących skutkiem uprzedniego wykorzystywania innych, dostępnych na rynku metod eliminujących niechciane owłosienie.

Warto tu także wspomnieć o tym, że w porównaniu z depilacją laserową charakteryzującą się zbliżoną skutecznością, metoda IPL ma szersze zastosowanie, co sprawia, że można ją stosować w przypadku większej ilości fototypów skóry i koloru włosów – usuwa ona także te jasne, rude oraz siwe.

Inny plus tej metody to fakt, że może być ona stosowana także na opalonej skórze, która stanowi przeciwwskazanie do zastosowania lasera. Jest to również świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych – pojedyncze zabiegi z użyciem depilatora światłem są bowiem znacznie krótsze od tych przeprowadzanych z użyciem lasera. Co więcej, depilację IPL zastosować można na każdym miejscu na ciele, poza okolicą oczu.
Depilacja światłem IPL

Wady depilacji IPL

Za wadę opisywanej metody depilacji można uznać konieczność kilkukrotnego powtarzania zabiegu w celu uzyskania trwałego efektu.

Oprócz tego, u niektórych pacjentów z wyjątkowo wrażliwą skórą, pojawić mogą się zaczerwienia. Ci, którzy borykają się z opryszczką, trądzikiem czy grzybicą muszą liczyć się z tym, że zmiany chorobowe pojawią się ponownie lub ich nasilenie zauważalnie się zwiększy.

Niezwykle ważne jest to, by zabieg tego typu wykonywać w sprawdzonym gabinecie, u wykwalifikowanego specjalisty. W przeciwnym wypadku dojść może do poparzeń skóry, wystąpienia zmian o charakterze pęcherzy czy przemieszczeń barwnika. Na skutek nieprawidłowo wykonanego zabiegu skóra może stać się sucha, łuszcząca i popękana, a proces jej starzenia może ulec przyspieszeniu.

Przeciwwskazania do fotodepilacji

Tak samo jak w przypadku każdego innego zabiegu, tak w przypadku depilacji IPL wyróżnić można pewne grupy osób, które powinny zrezygnować z jego wykonywania.
Depilacja ipl przeciwwskazania – zalicza się do nich między innymi:

  • Pacjentów borykających się z opryszczką, padaczką, cukrzycą, chorobami nowotworowymi i dermatologicznymi, jak bielactwo czy łuszczyca;
  • Posiadaczy zmian stanowiących efekt infekcji toczącej się w obszarze skóry, który ma zostać poddany zabiegowi, lecz również wyprysków, oparzeń i ran;
  • Osoby przyjmujące leki wykazujące działanie światłoczułe;
  • Osoby z wszczepionymi silikonowymi wkładkami, wypełniaczami czy implantami oraz rozrusznikami serca;
  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *