Nie bez przyczyny mawia się o skórze delikatnej, że jest jak u niemowlęcia. Jest oczywiście gładka, mięciutka, ale jednocześnie bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, uszkodzenia i podrażnienia. Właśnie dlatego wymaga wyjątkowej pielęgnacji, nawet jeśli będzie zupełnie zdrowa. Niestety bardzo częstym problemem jest atopowe zapalenie skóry u dzieci. Wtedy trzeba naprawdę dużą troską otoczyć maluszka, stosować odpowiednie preparaty, a nawet zalecane leczenie.

Delikatna skóra niemowlęcia
Skóra noworodka, niemowlęcia jest ok. 30% cieńsza niż ma to miejsce w przypadku dorosłego człowieka. Nic więc dziwnego, że wymaga szczególnej delikatności i troski. Nawet u zdrowego maluszka podrażnienia i uszkodzenia mogą powstać chociażby przez ocieranie szorstką tkaniną, niedokładne wypłukanie detergentu czy warunki atmosferyczne. A co dopiero u dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Uszkodzenia dodatkowo osłabiają mechanizmy obronne i mamy do czynienia z tzw. błędnym kołem – skóra jest podrażniona, swędzi, piecze, maluszek drapiąc nasila objawy i krótko mówiąc – jest coraz gorzej. Dochodzi do stanów zapalnych, łuszczenia się skóry, egzemy, skórnych reakcji alergicznych. Warto zatem wiedzieć czym jest atopowe zapalenie skóry u dzieci i jak można łagodzić uciążliwe objawy tego schorzenia.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci
Przede wszystkim AZS jest chorobą o charakterze przewlekłym, którą ma się już na całe życie. Na szczęście objawy można skutecznie łagodzić, zresztą schorzenie z wiekiem na ogół wycisza się. Dużym wyzwaniem jest oczywiście atopowe zapalenie skóry u dzieci. Jest to generalnie choroba, która ujawnia się w bardzo wczesnym okresie. Szacuje się, że aż co piąte dziecko zachoruje na AZS, a zatem jest to problem na dużą skalę. Niestety jest to również choroba, której geneza nadal nie jest do końca zbadana, trudno ustalić przyczynę u konkretnego pacjenta. Uważa się, że duże znaczenie ma genetyka (jeśli jedno z rodziców cierpi na AZS, dziecko jest w 20–40% zagrożone odziedziczeniem choroby, kiedy choruje i mama i tata ryzyko wzrasta do 60%). Istotna jest także waga urodzeniowa (dzieci z dużą wagą urodzeniową częściej chorują niż te, które miały niedowagę lub wagę w normie). Częściej na AZS zapadają też maluchy karmione mlekiem krowim przez ukończeniem 12 miesięcy. Jak się okazuje częściej chorują dziewczynki.
Ryzyko jest niestety duże. A zatem jeśli widzimy, że maluszek ma suchą skórę, jest marudny, drapie się, możemy podejrzewać atopowe zapalenie skóry u dziecka. Tym bardziej, że choroba pojawia się we wczesnym okresie i przebiega w 3 etapach:
• okres od 3.–6. miesiąca do 2. roku życia – pojawia się wysypka grudkowo-pęcherzykowa, rumień – najczęściej na policzkach i owłosionej skórze głowy,
• Okres między 3. a 12. rokiem życia – może rozwinąć się z fazy niemowlęcej lub dopiero się pojawić. Zmiany skórne występują głównie pod kolanami i w zgięciach łokci, na grzbietach rak i stóp. Skóra staje się zgrubiała, szorstka (lichenifikacja),
• Okres młodzieńczy – wysypka może obejmować dużą powierzchnię skóry, a zmiany są symetryczne, takie same po obu stronach ciała.

Preparaty na AZS
Objawy możemy zaobserwować samodzielnie i podejrzewać AZS. Jednakże diagnozę powinien postawić lekarz, jest to bowiem choroba poważna i przewlekła. Ważne jest więc odpowiednie podejście do codziennego funkcjonowania i pielęgnacji. Nie ma tu mowy o standardowych, zwykłych środkach higieny, kosmetykach.

One thought on “Atopowe zapalenie skóry u dzieci – zdarza się coraz częściej”

 1. W przypadku pielęgnacji skóry, należy wziąć pod uwagę następujące elementy:
  – unikanie drapania się,
  – stosowanie krótkich kąpieli z zastosowaniem mydła nawilżającego,
  – stosowanie miękkiego ręcznika, nawilżającego kremu lub płynu kosmetycznego po kąpieli (w momencie, gdy skóra jest jeszcze wilgotna),
  – regularne nawilżanie skóry,
  – noszenie bawełnianych ubrań i unikanie ubrań obcisłych oraz szorstkich,
  – stronienie od nagłych zmian temperatury,
  – unikanie przegrzewania się,
  – podwójne płukanie prania w celu pozbycia się środków piorących,
  – przeciwdziałanie roztoczom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *